Johansenova individualizovaná poslechová stimulace
Johansenova individualizovaná poslechová stimulace (JIAS) je poslechový program, který využívá individuálně frekvenčně upravených hudebních skladeb ke stimulaci mozku. Vychází z výzkumů Alfreda Tomatisa. Speciálně zkomponovaná syntetická a instrumentální hudba cíleně podporuje nebo tlumí určité frekvenční oblasti sluchového spektra. Stimulují se tak nervové dráhy mozku a zvyšuje se počet mozkových synapsí. Poslechový program je individualizovaný a upravený na míru.
JIAS napomáhá v rozvoji...
- komunikačních dovedností (zlepšení konverzačních dovedností, získání jistoty v mluveném projevu),
- výslovnosti (hlasový projev je melodický a zvučný, lepší rozlišování podobně znějících slov),
- porozumění řeči (zlepšení v porozumění čteného textu a zapamatování si slyšeného),
- čtení a psaní (snížení chybovosti při psaní, zlepšení v čtení a psaní),
- zapamatování si instrukcí (zlepšení v zapamatování si a pochopení instrukcí),
- emocí, sebevědomí a sebedůvěry (rozpoznávání emocí druhých lidí, posílení sebevědomí a sebedůvěry),
- koncentrace pozornosti,
- potlačení přecitlivělosti na zvuky.
Pro koho je program vhodný?
JIAS program je určen pro děti i dospělé s nálezem v oblasti řečových a jazykových dovedností, dále se specifickými poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie), s poruchami pozornosti (ADHD, ADD) a osobám s poruchami autistického spektra. Dále napomáhá lidem s přecitlivělostí na zvuky a nedostatkem sebevědomí.
Průběh terapie
Prvním krokem pro účelnou terapii je prvotní vyšetření klienta. Nabízíme dvě možnosti vstupního vyšetření:
- Vyšetření formou osobní návštěvy v Poradenství Kopretina, které se skládá z vyšetření sluchu (audiometrie, poslechový test), vyšetření laterality a anamnestického rozhovoru.
- Vyšetření prostřednictvím anamnestického telefonického rozhovoru, či jiného online nástroje pro komunikaci (Skype, Google Hangouts, Zoom atd.).
Na základě těchto údajů je vytvořen hudební set pro daného jedince i s přesnými instrukcemi, jak jednotlivé skladby poslouchat a po jak dlouhou dobu. Poslech jednotlivých skladeb většinou nepřesahuje 10 – 15 minut a jednotlivý hudební set je aplikován po několik týdnů. Po této době dochází ke kontrole a opětovnému vyšetření. Na základě těchto údajů se stanovuje další postup terapie. Při poslechu se využívají běžně dostupná uzavřená sluchátka. Poskytovatel programu doporučuje sluchátka AKG K72 a AKG K52.
Délka poslechového programu
Délka poslechového programu je individuální a záleží na konkrétních obtížích daného člověka. Pro dosažení terapeutického účinku je optimální vytvořit 4 až 6 poslechových setů, přičemž délka každého z nich může být od 6 do 8 týdnů.
Cena poslechového programu
Pro vytvoření individualizovaného poslechového programu je potřeba projít vstupním vyšetřením. Nabízíme dvě možnosti vstupního vyšetření:
- Vyšetření formou osobní návštěvy stojí 2200 Kč a hradí se v hotovosti v Poradenství Kopretina oproti vystavení dokladu.
- Cena za vyšetření prostřednictvím hloubkového rozhovoru na dálku (telefon, nástroje pro online komunikaci) je 1000 Kč a hradí se bankovním převodem.
Na základě získaných údajů poskytovatel JIAS vytvoří poslechový program na míru, který se poslouchá prostřednictvím mobilní aplikace. Poplatek za tvorbu poslechového setu činí 1400 Kč. Hradí se v hotovosti při vstupním vyšetření. V případě dálkového vyšetření je částka hrazena bankovním převodem.
Kontrolní vyšetření může opět probíhat formou osobní návštěvy nebo na dálku.
- Cena za osobní návštěvu (audiometrické vyšetření, poslechový test, anamnestický rozhovor) je 1400 Kč. Po kontrolním vyšetření se hradí také poplatek za vytvoření dalšího poslechového setu.
- Vyšetření prostřednictvím telefonu stojí 1000 Kč (anamnestický rozhovor). Po vyšetření je také nutné zaplatit částku za vytvoření nového hudebního setu.